Niemiecka parlamentarna komisja śledcza chce zbadać związki rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Nord Stream 2

Politycy opozycyjnego CDU chcą dymisji premier landu. Natomiast Zieloni z rządowej koalicji sprawdzenia, w jakich okolicznościach rząd landu stał się poplecznikiem rosyjskiego projektu.

Frankfurter Allgemeine Zeitung ujawnił zaskakujące dokumenty oraz opisał dziwną sieć powiązań między rządem Meklemburgii-Pomorza Przedniego, firmą Nord Stream 2 i fundacją na rzecz ochrony klimatu. Dzięki przychylności rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego na początku 2021 roku założono państwową fundację klimatyczną, co uchwalono jednogłośnie w tamtejszym parlamencie.

Statut fundacji zakładał prowadzenie działalności gospodarczej w celu zapewnienia dokończenia budowy gazociągu, pomimo grożących amerykańskich sankcji. Państwowa fundacja otrzymała 200 tysięcy euro od landu i aż 20 milionów euro z Nord Stream 2.

W odpowiedzi na interpelację grupy parlamentarnej Zielonych, parlament landu ujawnił długą listę spotkań przedstawicieli Nord Stream 2 z władzami lokalnymi. Wynika z niej, że premier Manuela Schwesig spotkała się kilkukrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat między innymi z Matthiasem Warnigiem dyrektorem zarządzającym Nord Stream 2 AG.

Jak wskazuje Frankfurter Allgemeine Zeitung, Warnig pracował kiedyś dla Stasi i jest uważany za powiernika rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Podczas jednego z takich spotkań, we wrześniu 2020 roku, odbyła się kolacja, w której uczestniczył również były kanclerz Gerhard Schroeder.

Schroeder od lat pracuje dla Gazpromu, Nord Stream 2, i pozostaje w dużej zażyłości z Putinem. Jak wskazują niemieckie media, dokumenty ujawnione przez kancelarię rządu landowego mogą świadczyć o ścisłej koordynacji między rządem landu a Nord Stream 2 AG przy tworzeniu fundacji i jej struktury.

Jako dowód Frankfurter Allgemeine Zeitung przytacza przykłady ze służbowych e-maili, wskazujące, jak bardzo urzędnicy landu próbowali iść na rękę menadżerom Nord Stream 2 AG, aby można było sprytnie zareagować wobec uporu Stanów Zjednoczonych.

Posłowie CDU, Zielonych i FDP z parlamentu landowego zapowiedzieli już, że w maju powołają parlamentarną komisję śledczą, której zadaniem będzie zbadanie kulis powstania fundacji na rzecz ochrony klimatu oraz jej działalności.

Przedstawiciele CDU wystąpili z żądaniem dymisji premier landu. Z kolei Zieloni chcą wyjaśnić jak to możliwe, że Niemcy zdecydowały się na budowę Nord Stream 2 zaledwie rok po aneksji Krymu przez Rosję.

Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i