Chiny wybrały Rosję. Pekin zamierza wzmacniać więzi z Moskwą

Prezydent Chin jest przeciwny sankcjom. Jeszcze dalej idzie resort spraw zagranicznych Pekinu, który zamierza wzmacniać więzi z Rosją.

Xi Jinping zadeklarował, że Chiny sprzeciwiają się nakładaniu jednostronnych sankcji. W ostatnich tygodniach Pekin wielokrotnie krytykował sankcje nakładane przez Zachód na Rosję, w związku z jej inwazją na Ukrainę.

Wypowiadając się na dorocznym szczycie Boao Forum for Asia prezydent podkreślał, że taktyka polegająca na izolowaniu państwa objętego sankcjami i presja polegająca na zrywaniu łańcuchów dostaw, nie działają.

Przemawiając do uczestników szczytu Xi podkreślił, że wymagane są działania zmierzające do ustabilizowania globalnych łańcuchów dostaw. Prezydent dodał, że gospodarka Chin jest odporna na kryzys.

Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie Chiny ogłosiły bezgraniczną współpracę z Rosją. Natomiast po jej wybuchu Pekin wzywał do deeskalacji, ale nie potępił rosyjskiej agresji.

Zdaniem Pekinu sytuacja wokół Ukrainy jest skomplikowana, a do kryzysu przyczyniła się polityka Zachodu wobec Rosji. Jeszcze dalej niż prezydent XI idzie wiceminister spraw zagranicznych Le Yucheng.

Wiceminister stwierdził, że bez względu na to, jak zmienia się międzynarodowy krajobraz, Chiny będą nadal wzmacniać strategiczną koordynację z Rosją na rzecz współpracy, która pozwoli uzyskać obu stronom korzyści i chronić wspólne interesy.

Działania te mają na celu między innymi promowanie budowania nowego typu stosunków międzynarodowych.

Źródło: Rzeczpospolita

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i