Minister rozwoju: Porozumienie z Komisją Europejską ws. Krajowego Planu Odbudowy możliwe przed uchwaleniem ustawy dot. Izby Dyscyplinarnej

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że porozumienie Polski z Komisją Europejską ws. Krajowego Planu Odbudowy możliwe jest przed uchwaleniem ustawy dotyczącej Izby Dyscyplinarnej, co ma nastąpić do końca II kwartału bieżącego roku.

Pytany o likwidację Izby Dyscyplinarnej, co jest warunkiem otrzymania przez Polskę środków z KPO, minister odpowiedział, że porozumienie z KE ws. KPO nie jest warunkowane uchwaleniem ustawy o ID. Dodał, że jest ono możliwe wcześniej.

Jak zaznaczył, to porozumienie jest już blisko i spodziewa się, że zostanie zawarte przed uchwaleniem tej ustawy.

Pytany, czy zatwierdzenie KPO oznacza wypłatę środków, wskazał, że zatwierdzenie KPO, to uruchomienie całej procedury. “System rozliczenia KPO dla wszystkich krajów jest w systemie półrocznym (…), więc pierwsze wnioski o płatność będą po II kw. 2022 roku” – zaznaczył.

Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak dotąd nie został on zaakceptowany.

Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Źródło: Polsat News / PAP

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i