Polacy nie rezygnują z zakupów. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem

Jak podał Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2022 r. była wyższa niż przed rokiem o 9,6 proc. To wzrost większy od oczekiwanych przez ekonomistów 9 proc.

Największy roczny wzrost odnotowały jednostki z grupy „tekstylia, odzież, obuwie” – o 41,9 proc. (wobec wzrostu o 93 proc. przed rokiem), „pozostałe” – o 31,2 proc., „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” – o 15,9 proc. oraz „paliwa stałe, ciekłe i gazowe” – o 15,5 proc.

Spadek sprzedaży utrzymał się w podmiotach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami – o 9,3 proc., a sprzedaż żywności wzrosła o 0,2 proc. rok do roku.

W porównaniu z lutym, zakupy Polaków w sklepach zwiększyły się o 16,4 proc. Dwucyfrową dynamikę wzrostów miesiąc do miesiąca widać we wszystkich kategoriach, z wyjątkiem paliw (wzrost o 4 proc.).

„Wydatki konsumpcyjne na towary pierwszej potrzeby są obecnie podwyższone z uwagi na zakupy uchodźców z Ukrainy. W marcu polską granicę przekroczyło prawie 2,5 mln osób, które zaopatrywały się w polskich sklepach. Większość z nich zostanie w Polsce na dłużej, co zwiększy popyt na żywność, leki, odzież oraz podstawowe sprzęty wyposażenia domowego także w najbliższych miesiącach. Wyższa konsumpcja to także efekt zbiórek i pomocy humanitarnej” – komentują ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Również w kwietniu zdaniem ekonomistów wzrost sprzedaży wciąż będzie wysoki. Zmieni się jednak struktura konsumpcji.

– Spodziewamy się coraz słabszych wyników sprzedaży dóbr trwałych – takich jak samochody, elektronika czy droższy sprzęt AGD. Coraz wyższe raty kredytów hipotecznych oraz niski wzrost siły nabywczej wynagrodzeń z czasem będą prowadzić do zdecydowanie słabszych wyników w handlu – oceniają.

Źródło: PAP

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i