Afera wokół Nord Stream 2 i władz Meklemburgii – Pomorza Przedniego. Fundacja Ochrony Klimatu do likwidacji

Landtag i rząd Meklemburgii – Pomorza Przedniego zadecydował o zamknięciu kontrowersyjnej Fundacji Ochrony Klimatu. Nie zgadza się z tym szef fundacji Erwin Sellering – były premier landu.

Były premier landu Erwin Sellering (SPD) chce kontynuować działalność kontrowersyjnej Fundacji Ochrony Klimatu (Stiftung Klima- und Umweltschutz MV). Według niego rozwiązanie fundacji nie jest możliwe z mocy przepisów prawnych o fundacjach i byłoby to „nieodpowiedzialne”.

Były premier powołuje się na ekspertyzę prawną zamówioną przez zarząd fundacji.

Landowa Fundacja Ochrony Klimatu, która powstała na początku 2021 roku i od początku była kierowana przez Selleringa.

Obecnie jest przedmiotem ostrej krytyki. Oprócz działań w interesie publicznym w zakresie ochrony klimatu, projekt miał również wymiar gospodarczy i pomógł ominąć rosyjskiemu państwowemu przedsiębiorstwu Gazprom amerykańskie sankcje.

Dzięki temu budowa rurociągu Nord Stream 2 została zakończona jesienią 2021 roku.

Były premier poinformował, że pion gospodarczy fundacji jest obecnie likwidowany, natomiast ważne jest, aby kontynuować prace na rzecz ochrony klimatu. Jak podkreślił, jest to „najważniejsze zadanie tego stulecia”.

Tymczasem z upublicznionych dokumentów wynika, że przedstawiciele spółki zależnej od Gazpromu, Nord Stream 2 AG, mieli bezpośredni wpływ na sporządzenie statutu fundacji.

W tarapatach znalazła się też premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig. Polityczka SPD przyznała, że utrzymywano kontakty z przedstawicielami rosyjskiej spółki.

Przedstawicielka partii kanclerza Olafa Scholza i Gerharda Schrödera zaprzeczyła doniesieniom, jakoby Nord Stream 2 AG odegrał wiodącą rolę w tworzeniu fundacji.

Schwesig potwierdziła natomiast, że Nord Stream 2 AG jest jej największym darczyńcą. Rosjanie wpłacili na rzecz fundacji 20 mln euro, a rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego tylko 200 tys. euro.

Źródło: Deutsche Welle

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i