Polacy wskazują winnych inflacji. 38,8 proc. obwinia rząd, 14,6 proc. NBP [SONDAŻ]

Kto odpowiada za rekordową inflację w Polsce? Według badania, Polacy najczęściej wskazują na rząd.

Co jest główną przyczyną wysokiej inflacji w Polsce? – takie pytanie zadano uczestnikom sondażu SW Research. Wyniki badania opublikowała sobotnia „Rzeczpospolita”.

Najwięcej, 38,8 proc. respondentów wskazało na politykę rządu. 17,3 proc. ankietowanych uznało, że głównym powodem wzrostu inflacji jest agresja Rosji na Ukrainę.

14,6 proc. respondentów uważa, że powodem wzrostu inflacji są błędy NBP. 12,6 proc. ankietowanych wskazuje, że inflacja jest efektem polityki UE w zakresie transformacji energetycznej.

8,7 proc. respondentów jest zdania, iż inflacja jest następstwem pandemii COVID-19. Natomiast 0,9 proc. ankietowanych sądzi, że za inflację odpowiada inny czynnik.

7,1 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Wysoką inflację jako skutek przede wszystkim decyzji rządu częściej widzą kobiety (42 proc.) niż mężczyźni (35 proc.). Działania rządu jako przyczynę inflacji wskazała co druga osoba spośród najmłodszych uczestników badania i 47 proc. badanych z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców.

Według danych podanych przez GUS inflacja osiągnęła w Polsce w marcu wysokość 11 proc. i była najwyższa od początku XXI wieku.

Źródło: Rzeczpospolita

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i