Berliner Zeitung: Niemieckie elity wzywają kanclerza Scholza do zaprzestania dostaw broni Ukrainie

Dziennik „Berliner Zeitung” opisuje list otwarty 18 osób z kręgów niemieckiej polityki, mediów, kultury, nauki i prawa wzywający kanclerza Olafa Scholza do wstrzymania dostaw broni na Ukrainę. Przekonują, że Ukraina „powinna zaprzestać oporu militarnego”.

Autorzy listu ostrzegają kanclerza, że pomoc militarna dla Ukrainy grozi „niekontrolowaną eskalacją wojny z nieprzewidywalnymi konsekwencjami dla całego świata”. Sygnatariusze listu chcą go rozesłać także do członków Bundestagu, którzy najprawdopodobniej mają zająć się tematem dostaw broni dla Ukrainy w nadchodzącym tygodniu.

Autorzy przedstawiają się jako „osoby o różnym pochodzeniu, postawach politycznych i stanowiskach wobec polityki NATO, Rosji i rządu federalnego”. Wzywają kanclerza również do zachęcenia władz w Kijowie do zakończenia oporu militarnego.

Ich zdaniem, Ukrainę powinny zachęcić do tego obietnice negocjacji w sprawie zawieszenia broni. Jak podkreślają, „rozpętana obecnie wojna gospodarcza” zagraża zaopatrzeniu w Rosji i „w wielu biednych krajach na całym świecie”.

Krytykują także fakt, że państwa NATO (w tym Niemcy) „stały się stronami tej wojny”, dostarczając Ukrainie broń. Autorzy listu przestrzegają także przed możliwą eskalacją konfliktu i przerodzenia się go w wojnę nuklearną.

„Jeśli odpowiedzialni ludzie (…) nie powstrzymają rozwoju tego konfliktu, będzie się on rozszerzać, co zakończy się kolejną wielką wojną. Tylko tym razem z wykorzystaniem broni nuklearnej, z rozległymi zniszczeniami i końcem ludzkiej cywilizacji. Dlatego unikanie coraz większej liczby ofiar, zniszczeń i dalszej groźnej eskalacji powinno mieć absolutny priorytet” – piszą autorzy.

Co bardziej szokujące, autorzy listu przekonują, że przedłużanie wojny oddali możliwość „rozwiązania dyplomatycznego”, dalsza walka Ukrainy i przedłużający się opór militarny spowoduje, że „będzie więcej zniszczonych miast i wsi oraz więcej ofiar wśród ludności ukraińskiej”.

Przekonują też, że „mimo doniesień o sukcesach armii ukraińskiej, jej sytuacja jest znacznie gorsza od rosyjskiej i ma ona niewielkie szanse na wygranie tej wojny”.

Z treści listu można wywnioskować, że jego autorzy i sygnatariusze chcą sojuszu Niemiec z Rosją i współpracy z Chinami.

Źródło: Berliner Zeitung / PAP

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i