W polskim sądzie złożono pozew przeciwko Rosji

W polskim sądzie złożono pozew przeciwko Rosji. To druga w historii taka sytuacja, w którym pozwano inne państwo przed sądem krajowym.

Pozew dotyczy Ałły, która wraz z córką uciekła przed wojną z obwodu czerkaskiego, trafiając do Wrocławia. Sama nie chciała opuszczać domu, ale bała się o swoje dziecko, a także nie jest we Wrocławiu samotna – bo studiuje tam jej starsza córka.

Wojna odcisnęła na niej piętno, powodując „straty moralne”. Dlatego też w jej imieniu skierowano pozew, a zajął się tym radca prawny Radosz Pawlikowski, prezes Dolnośląskiego Centrum Praw Człowieka. Reprezentuję ją pro bono.

„Mamy w przepisach do czynienia z dwoma immunitetami: jurysdykcyjnym i egzekucyjnym. Ten pierwszy nie został uregulowany w kodeksie postępowania cywilnego, ale Sąd Najwyższy wypracował koncepcję, że immunitet jurysdykcyjny kraju wywodzi się z norm i zwyczajów prawa międzynarodowego. Dlatego w pozwie wskazałem, że skoro Rosja pogwałciła traktaty międzynarodowe, to nie może się bronić tym immunitetem” – wskazał mec. Pawlikowski.

Jak wskazuje portal Bezprawnik.pl, gdyby sprawa została wygrana, to egzekucja mogłaby nastąpić z mienia, które Federacja Rosyjska ma na ziemiach polskich.

Źródło: Polityka / Bezprawnik

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i