Rząd szykuje „czternastki” dla emerytów. Jakie zasady w tym roku?

Czternaste emerytury powrócą, ale mają być przyznane na innych zasadach niż dotychczas. Rząd przymierza się do podniesienia progu dochodowego, a także do tego, by zwolnić “czternastki” z podatku.

Czternaste emerytury miały być tylko jednorazowe, ale rząd zmienił zdanie. Jak donosi dziennik „Fakt” w 2022 roku seniorzy ponownie otrzymają dodatkową emeryturą.

Filary planu mają być takie same jak w zeszłym roku: maksymalna “czternastka” wyniesie tyle co minimalna emerytura (1338,44 zł brutto). Będzie też obowiązywać próg dochodowy, po przekroczeniu, którego świadczenie będzie zmniejszane na zasadzie “złotówka za złotówkę”.

Jednak rząd rozważa podniesie progu dochodowego. “W 2021 r. emeryci i renciści mający do 2900 zł brutto, dostawali czternastkę w maksymalnej kwocie, potem była zmniejszana. Teraz próg ma wynieść 3000 zł. To sprawi, że prawo do “czternastki” będą mieć seniorzy, których emerytura lub renta nie przekroczy 4338,44 zł brutto” – czytamy w „Fakcie”.

Rozważane jest również zwolnienie czternastek z podatku. Czternastka bez podatku w maksymalnej kwocie wyniesie 1217,98 zł na rękę. Wypłaty zaplanowano wstępnie na październiki listopad.

Źródło: Fakt

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i