Nowe fakty wokół afery Nord Stream 2 w Niemczech. Oprócz Fundacji Klimatycznej działało Stowarzyszenie Partnerstwa Niemiecko-Rosyjskiego

Okazuje się, że tajemnicza fundacja klimatyczna w Meklemburgii-Pomorzu Przednim nie była jedyną inicjatywą wspieraną przez Rosję. Stowarzyszenie Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie w Schwerinie otrzymywało fundusze od spółki Nord Stream 2 AG.

Ustalenia dziennikarzy potwierdziła to dyrektor zarządzająca stowarzyszenia. Jak wynika z ustaleń niemieckich mediów organizacja miała między innymi promować zrozumienie dla Rosji w Niemczech.

Stowarzyszenie zostało założone w 2018 roku przez byłego premiera landu Erwina Selleringa. W zarządzie stowarzyszenia zasiadał także przedstawiciel spółki Nord Stream 2 AG oraz były przedstawiciel kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie do spaw Rosji.

Dyrektor stowarzyszenia przyznała, że obaj już zrezygnowali z funkcji i opuścili stowarzyszenie. Zdaniem niemieckiej opozycji to dopiero wierzchołek afery.

Kilka dni temu Niemcy żyli sprawą Fundacji Klimatycznej z Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Okazało się, że państwowa fundacja klimatyczna miała na celu pomoc rosyjskiemu koncernowi Gazprom w dokończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2 z ominięciem sankcji nałożonych przez USA.

Z upublicznionych dokumentów wynikało, że przedstawiciele Gazpromu mieli bezpośredni wpływ na tworzenie statutu fundacji. Największym darczyńcą fundacji był Nord Stream 2, który przeznaczył na ten cel 20 mln euro.

Chadecy zarzucają partii kanclerza Olafa Scholza, że politycy SPD stworzyli sieć zasilaną pieniędzmi Kremla. Z kolei politycy SPD chcąc uniknąć kolejnych zarzutów i problemów wizerunkowych wnioskują o usunięcie z partii Gerharda Schrödera.

Były kanclerz wciąż jest wpływowym politykiem socjaldemokratów, ale jego obrona Władimira Putina rujnuje notowania partii.

Źródło: PAP

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i