Prezydent Warszawy liczy na pomoc USA dla uchodźców i samorządów

Trwa wizyta Rafała Trzaskowskiego w USA. Prezydent Warszawy spotka się m.in. przedstawicielami administracji Joe Bidena, Kongresu, liderami czołowych think-tanków i organizacji pozarządowych.

Trzaskowski zwrócił się do Amerykanów o pomoc dla Ukraińców oraz polskich samorządów i organizacji pozarządowych walczących z kryzysem uchodźczym. Podczas wywiadu dla amerykańskich mediów Rafał Trzaskowski wskazał, że należy spodziewać się kolejnych fal uchodźców.

Prezydent Warszawy poprosił Amerykanów, aby pomoc przekazywać bezpośrednio do uchodźców z Ukrainy, organizacji pozarządowych i polskich samorządów. Jak wskazał prezydent, kryzys humanitarny w Europie sprawia, że możliwości samorządów do wspierania uchodźców są na wyczerpaniu.

Rafał Trzaskowski zwrócił uwagę, że dotychczas Polska przyjęła około trzech milionów uchodźców. Prezydent Warszawy ocenił, że potrzebny może być system relokacji.

Podkreślił, że Ukraińcy walczą o wolność, ale również stabilność relacji transatlantyckich. Od początku wojny na Ukrainie przez Warszawę przewinęło się około 700 tysięcy uchodźców zza wschodniej granicy.

Obecnie w Warszawie przebywa ich 300 tysięcy. 100 tysięcy z nich to dzieci, które muszą mieć zapewnione miejsca w szkołach lub być objęte opieką przedszkolną.

Od 24 lutego populacja Warszawy zwiększyła się o ponad 15 proc.

Źródło: PAP

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i