Rząd wysłał Aktualizację Programu Konwergencji. Średnioroczna inflacja ma osiągnąć 9,1 proc.

Aż 9,1 proc. – tyle ma wynieść średnioroczna inflacja w 2022 roku. Tak sytuację oszacował rząd w wysłanej do Brukseli Aktualizacji Programu Konwergencji. To prawie trzy razy tyle, co znajduje się w ustawie budżetowej. W kolejnych latach wzrost cen nadal będzie znacząco przekraczać cel inflacyjny.

Jednak zdaniem rządowych ekspertów gospodarka Polski w 2022 roku będzie rosła w tempie 3,8 proc., a później zacznie hamować. Przygotowanie Programu Konwergencji i jego coroczna aktualizacja są elementem procesu nadzoru budżetowego w Unii Europejskiej, a jego przedstawienie jest obowiązkiem wszystkich państw członkowskich.

Przypomnijmy, że w ustawie budżetowej rząd zakładał, że ceny średniorocznie wzrosną o zaledwie 3,3 proc. Dość szybko jednak stało się jasne, że te założenia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. I wiedział to nawet resort finansów.

“Przewidujemy, że w 2022 r. stopa inflacji średniorocznie wyniesie 9,1 proc., by w kolejnych latach stopniowo spadać (7,8 proc. w 2023 r., 4,8 proc. w 2024 r. i 3,5 proc. w 2025 r.)” — czytamy w komunikacie rządowym.

Źródło: Business Insider

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i