TSUE oddalił skargę polskiego rządu. Decyzja korzystna dla właścicieli praw autorskich

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę polskiego rządu na artykuł 17 dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. To ważna decyzja w walce z piractwem.

Nowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest korzystny dla właścicieli praw autorskich. Nakłada on obowiązki kontrolne na portale.

Za opublikowanie zdjęcia czy filmiku w internecie bez zgody twórcy dostawca może zostać pozwany. To o tyle istotne, że użytkownicy, między innymi platform społecznościowych, na potęgę publikują nielegalnie pozyskane zdjęcia czy filmy.

Tak dzieje się chociażby na platformie YouTube, gdzie użytkownicy nielegalnie zamieszczają nawet całe kinowe hity. Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zmuszenie portali do weryfikacji zamieszczanych materiałów nie zagraża wolności wypowiedz ani nie blokuje dostępu do informacji.

A tego próbował dowieść polski rząd, który chciał przekonać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że zmuszenie portali i serwisów do kontroli publikowanych materiałów naruszy wolność wypowiedzi i informacji zagwarantowaną w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

Według polskich władz doprowadzi to do filtrowania treści nawet na wyrost, aby nie narazić się na pozew właścicieli praw autorskich. Trybunał przyznał, że filtrowanie może ograniczać rozpowszechnianie publikowanych w sieci materiałów, jednak dyrektywa wymaga od portali proporcjonalnej do wagi chronionych utworów ingerencji i precyzyjne przewiduje jej granice.

Natomiast internauci są chronieni na mocy przepisów krajowych. Te dają im na przykład prawo do publikowania parodii czy pastiszów.

Źródło: Rzeczpospolita

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i