Komisja Europejska uruchomiła mechanizm pieniądze za praworządność wobec Węgier

Komisja Europejska po raz pierwszy uruchomiła mechanizm pieniądze za praworządność. Mechanizm warunkowości uruchomiono wobec Węgier za łamanie przepisów dotyczących zwalczania korupcji i oszustw związanych z dotacjami.

Według Komisji Europejskiej Węgry od lat regularnie łamią przepisy dotyczące zwalczania korupcji i oszustw związanych z dotacjami. Latem zeszłego roku Komisja wstrzymała zgodę na wypłatę Węgrom 7,2 mld euro z Funduszu Odbudowy, bo przedstawiony przez Victora Orbana Krajowy Plan Odbudowy nie miał wystarczającej ochrony przed korupcją.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova poinformowała, że do Węgier wysłano pismo powiadamiające o formalnych uruchomieniu mechanizmu warunkowości.

– Zidentyfikowaliśmy problemy, które mogą naruszać praworządność na Węgrzech i wpływać na budżet UE. Węgry będą musiały odpowiedzieć na nasze wątpliwości i przedstawić rozwiązania naprawcze – podkreśliła.

Rząd Viktora Orbana ma dwa miesiące na odpowiedź.

To pierwszy raz w historii, kiedy Komisja Europejska zdecydowała się na uruchomienie mechanizmu „pieniądze za praworządność”. Takie rozwiązanie może spowodować, że Węgry zostaną pozbawione funduszy unijnych za naruszenia. Aby do tego doszło, Komisja Europejska musi przedstawić taką propozycję Radzie Europejskiej. Wówczas musi się na to zgodzić co najmniej 15 z 27 unijnych krajów reprezentujących minimum 65 proc. populacji. Taka procedura powinna trwać od sześciu do dziewięciu miesięcy.

Źródło: PAP

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i