Lewiatan: Wiele wyrobów budowlanych nie spełnia deklarowanych wymagań

Konfederacja Lewiatan wskazała, że wiele wyrobów budowlanych nie spełnia deklarowanych wymagań. 44 proc. wyrobów od izolacji cieplnej i 38 proc. membran nie spełniało w 2020 roku przynajmniej jednej badanej właściwości.

Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa (członek Konfederacji Lewiatan) opublikował raport dt. jakości materiałów budowlanych w latach 2016-2020. Wynika z niego, że na rynku dostępne są wyroby budowlane niespełniające deklarowanych wymagań.

Konfederacja Lewiatan uważa, że stałe badania prowadzone przez organy kontroli, przyczynia się do poprawy ich jakości. Dlatego przedsiębiorcy apelują, aby zwiększyć liczbę wykonywanych badań.

“Jakość wyrobów budowlanych ma bezpośredni wpływ na trwałość, bezpieczeństwo i komfort życia w budynkach. Stosowanie wadliwych wyrobów prowadzi nie tylko do niespełnienia powyższych wymagań, ale i do nadmiernego zużycia zasobów naturalnych” – podkreślili.

“Istnieje konieczność zwiększenia wysokości kar dla producentów wyrobów budowalnych niespełniających deklarowanych właściwości oraz skutecznego ich egzekwowania” – skomentował Szymon Firląg, prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Jego zdaniem potrzebne jest wykluczenie z programów wsparcia finansowanych wyrobów budowlanych, które notorycznie nie spełniają deklarowanych właściwości.

Źródło: Lewiatan

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i