Niemcy podzieleni w sprawie dostaw ciężkiej broni na Ukrainę

Nie wszyscy Niemcy są zadowoleni z dostaw ciężkiej broni na Ukrainę. Najnowsze badanie pokazuje spory podział wśród społeczeństwa.

Zdecydowana większość posłów w Bundestagu opowiedziała się za dostarczeniem ciężkiej broni na Ukrainę. Inaczej sprawę postrzegają zwykli Niemcy.

Z sondażu przeprowadzonego dla telewizji ARD wynika, że aż 45 procent Niemców przeciwna dostawom. Tyle samo osób zadeklarowało poparcie dla dostaw broni ciężkiej dla Kijowa.

52 procent ankietowanych ocenia, że rząd Niemiec powinien działać bardziej zdecydowanie i okazać twardą postawę wobec Rosji. Natomiast 40 procent uważa, że rząd w Berlinie powinien być ostrożny, aby nie sprowokować Rosji.

45 procent niemieckich respondentów uważa, że sankcje na Rosję nie są wystarczające. 34 procent, że są odpowiednie.

Z kolei 14 procent uważa, że sankcje idą zbyt daleko. Zaledwie co piąty Niemiec popiera natychmiastowe zaprzestanie importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji.

Większość opowiada się za stopniowym zaprzestaniem importu surowców energetycznych w najbliższych latach. Jednak jeden na pięć Niemców chciałby utrzymać dostawy rosyjskiej ropy i gazu.

Większość uczestników badania popiera przyjmowanie i wspieranie uchodźców ukraińskich w Niemczech oraz pomoc finansową dla Ukrainy.

Źródło: ARD

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i