Ministerstwo Klimatu: Od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski

W niedzielę został uruchomiony polsko-litewski gazociąg GIPL. “Zgodnie z planem od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski” – przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Gazociąg GIPL o długości 508 km łączy gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Pełną przepustowość ma osiągnąć w październiku tego roku.

Minister Moskwa dodała, że 5 maja będzie otwarta kolejna infrastruktura umożliwiająca większy przesył. “Polska bezpieczna energetycznie. Brawo Piotr Naimski, GAZ-SYSTEM i PGNiG” – podkreśliła szefowa MKiŚ.

O uruchomieniu polsko-litewskiego połączenia gazowego poinformował także na swojej stronie operator litewskiej części gazociągu Amber Grid. Jak podano, zarezerwowana została jedna trzecia dostępnych zdolności przesyłowych w stronę Polski.

Od 1 maja do 30 września techniczna przepustowość w kierunku Litwy wyniesie w przeliczeniu 2 mld m sześc. rocznie, a w kierunku Polski – ok. 1,9 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Docelowo gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld metrów sześciennych. Rocznie w kierunku Litwy i 2 mld metrów sześciennych w kierunku Polski.

Źródło: MK

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i