67 proc. Amerykanów popiera nałożenie kolejnych sankcji ekonomicznych na Rosję [SONDAŻ]

55 proc. Amerykanów opowiada się za zwiększeniem pomocy militarnej dla Ukrainy. Natomiast 67 proc. Amerykanów popiera nałożenie kolejnych sankcji ekonomicznych na Rosję.

Sondaż dot. wojny na Ukrainie opublikowały „Washington Post” i stacja ABC. Zwiększenie pomocy humanitarnej dla Ukrainy popiera 76 proc. z ankietowanych.

Niemniej, 72 proc. biorących udział w sondażu Amerykanów opowiedziało się przeciwko bezpośredniej interwencji zbrojnej USA na Ukrainie. Za takim rozwiązaniem wypowiedziało się tylko 21 proc.

Mimo dużego poparcia dla większej pomocy Ukrainie i nałożenia dalszych sankcji na Rosję, bardzo duża cześć amerykańskiego społeczeństwa obawia się eskalacji wojny i negatywnych konsekwencji ekonomicznych konfliktu.

Dwie trzecie ankietowanych jest bardzo lub umiarkowanie zaniepokojonych tym, że kolejne sankcje na Rosję mogą się przełożyć na wyższe ceny żywności i energii w USA. Z kolei 80 proc. biorących udział w badaniu jest w jakiś sposób zaniepokojona tym, że w wojnę mogą zostać wciągnięte kolejne państwa, że w konflikt zaangażują się wojska USA lub tym że Rosja użyje broni jądrowej.

Wysokie poparcie dla pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy odnotowano zarówno wśród wyborców Partii Republikańskiej, jak i Partii Demokratycznej.

Co ciekawe, 37 proc. ankietowanych odpowiedziało, że USA za mało pomagają Ukrainie, 36 proc. uważa, że państwo amerykańskie czyni wystarczająco wiele, 14 proc. – że pomoc USA dla Ukrainy jest zbyt duża.

47 proc. wyborców Republikanów uważa, że rząd amerykański robi w tej sprawie za mało, odsetek wypowiadających się w ten sposób zwolenników Demokratów wynosi 29.

Sondaż przeprowadzono między 24 a 28 kwietnia na reprezentatywnej grupie ponad tysiąca dorosłych Amerykanów.

Źródło: Washington Post / ABC

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i