Ekspertka Polskiego Instytutu Ekonomicznego: W polskich kurortach jest drożej niż za granicą

Zdaniem Pauli Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego droższe wczasy nad Bałtykiem to efekt krótszego sezonu turystycznego i małej liczby miejsc noclegowych. Wybierając się nad polskie morze można natomiast zaoszczędzić na dojeździe i wyżywieniu.

Jak zauważyła ekspertka z zespołu strategii PIE Paula Kukołowicz, ceny noclegów nad polskim morzem są wyższe niż w wielu śródziemnomorskich kurortach. Wiele jednak zależy od jakości miejsca noclegu. Nawet w szczycie sezonu można znaleźć tani nocleg nad morzem. Niestety trzeba się nastawić na zakwaterowanie daleko od plaży i w niezbyt wysokim standardzie.

Paula Kukołowicz dodała, że na Półwyspie Helskim tygodniowy wynajem przyczepy może kosztować tyle, co dobrej jakości hotel. Według specjalistki Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyższe ceny nad Bałtykiem wynikają przede wszystkim z krótkiego sezonu turystycznego oraz niewielkiego geograficznie obszaru, na którym koncentruje się ruch turystyczny.

Ekspertka odniosła się również do wciąż dużego zainteresowania Polaków wypoczynkiem nad polskim morzem. Ze względu na niewielki obszar, na którym ten ruch turystyczny jest skupiony, mamy do czynienia z wysokim popytem, który nie jest równoważony wysoką podażą. “W efekcie wysokie ceny noclegów są akceptowane przez konsumentów, którzy płacąc więcej za nocleg, mogą równocześnie zapłacić mniej za dojazd czy wyżywienie” – wyjaśniła. Kukołowicz zaznaczyła, że w opiniach o panującej nad polskim morzem drożyźnie chodzi przede wszystkim o niedopasowaną do ceny jakość.

W opinii wielu Polaków wakacje spędzone w Polsce mają być tą bardziej dostępną i tańszą wersją wypoczynku. “5000 zł za tygodniowy pobyt w hotelu nad polskim morzem – wydaje się drogo, jeśli wziąć pod uwagę niepewną pogodę, zimne morze i to wszystko, czego nie zobaczymy, a co moglibyśmy oglądać w wymarzonej Chorwacji czy Hiszpanii” – oceniła. “Jednak jeżeli dołożymy jeszcze ok. 1000-2000 zł (w zależności od liczby osób w rodzinie) na dojazd, to prawdopodobnie całkowity koszt wypoczynku nad Adriatykiem wyniesie nas tyle, co nad Bałtykiem” – zauważyła.

Źródło: Wirtualne Media

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i