Korea jednym z kandydatów do polskiego projektu jądrowego

Koreański koncern KHNP planuje uczestniczyć w polskim projekcie jądrowym. Zapewnia, że “zarówno cena budowy, jak i cena produkcji energii jest konkurencyjna względem innych ofert”.

KHNP pod koniec kwietnia b.r. złożył ofertę na budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 8,4 GW. Polski rząd chce, by pierwszy blok w ramach tej inwestycji ruszył w 2033 r.

Wiceprezes wykonawczy KHNP Yoh-Shik Nam zapowiedział gotowość uczestnictwa KHNP w polskim projekcie jądrowym. Wyliczał przy tym, że oferta KHNP jest o ok. 30 proc. tańsza niż pozostałe. Wiceprezes KHNP zapewniał, że “zarówno cena budowy, jak i cena produkcji energii jest konkurencyjna względem innych ofert”.

Przedstawiona stronie polskiej oferta obejmuje nie tylko energetykę jądrową. Yoh-Shik Nam wskazał, że wiele obszarów zostanie objętych współpracą, m.in. półprzewodniki i czwarta rewolucja przemysłowa. Podobna umowa na budowę elektrowni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich włączała także współpracę w sektorach obronnym i wodorowym.

Wiceprezes KHNP zapewnił także, że firma jest w stanie dotrzymać terminu oddania pierwszego bloku w 2033 r. pod warunkiem, że “wykonawca zostanie wyłoniony w tym, najpóźniej w przyszłym roku”. Podkreślił przy tym, że wskazanie amerykańskiej technologii we wniosku o raport środowiskowy nie stanowi przeszkody dla dotrzymania terminu.

Menedżer z działu rozwoju nowego biznesu nuklearnego w KHNP Seung-Oh Hong doprecyzował, że pierwsze cztery lata zajmą pracę projektowe. Kolejne sześć-siedem lat to już prace budowlane. Jak zapewniał Yoh-Shik Nam, udział polskich firm w budowie pierwszego bloku jądrowego wyniesie 40 proc. i będzie rósł stopniowo. Przy ostatnim bloku ma osiągnąć poziom 70 proc.

Wiceprezes KHNP podtrzymał także deklarację tego, że strona koreańska jest gotowa pokryć 49 proc. kosztów oraz zapewnić dodatkowe wsparcie finansowe, m.in. poprzez kredyty eksportowe oraz agencje rozwoju.

Źródło: Business Insider

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i