Już od lipca Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła prześwietlić każde konto

1 lipca bieżącego roku zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej.

Zmiany dotkną art. 48 w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Zakładają one, że banki będą musiały udzielić organom podatkowym informacji dotyczących m.in. liczby posiadanych kont. Ponadto będą zobowiązane do wskazania organom wysokości zarejestrowanych obrotów i dokładnego stanu kont.

Organ podatkowy będzie mógł też zażądać ujawnienia danych o rachunku nie tylko właściciela, ale także jego pełnomocników. Oznacza to, że skarbówka pozna dokładne kwoty i daty każdej transakcji. W obecnym stanie prawnym bank przekazuje takie informacje o „osobie podejrzanej”.

Po nowelizacji będzie się to odbywać na etapie postępowania przygotowawczego lub w trakcie czynności wyjaśniających w związku z czynami osoby fizycznej. Celem nowych regulacji jest sprawdzenie czy osoba, którą prześwietla urząd, nie ukrywa dochodów lub nie prowadzi niezarejestrowanego biznesu.

Zostanie poszerzony katalog instytucji mogących skorzystać z ww. uprawnień. Obecnie o prześwietlenie konta obywatela może wnioskować szef KAS i naczelnik urzędu celno-skarbowego. Od lipca uprawnienie takie otrzyma również naczelnik urzędu skarbowego.

W wywiadzie udzielonym Business Insider Polska szef KAS wskazuje, że zmieniony przepis ma na celu ujednolicenie i doprecyzowanie uprawnień instytucji w zakresie dostępu do informacji bankowych.

Nowelizacja ustawy zakłada przekształcenie dotychczasowego słowa „podejrzany” na zwrot „osoba fizyczna”. W ten sposób poszerzono katalog podmiotów mogących być prześwietlonymi przez skarbówkę.

Szef KAS dodał, że będzie się przyglądał wykorzystaniu tych przepisów przez urzędników i funkcjonariuszy. Zadba o to, aby nie były nadużywane. Mają one pomóc w wykrywaniu przestępców podatkowych i nie będą stosowane bez uzasadnionej przyczyny.

Źródło: Bezprawnik

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i