Właściciel Amazon.com pierwszym dolarowym bilionerem świata

Podczas epidemii koronawirusa gospodarka przeżywa ciężkie czasy. Z powodu zamrożenia produkcji i transportu większość sektorów odnotowuje straty. Wyjątkiem jest segment e-gospodarki, dla której epidemiczne ograniczenia mobilności konsumentów są doskonałym środowiskiem wzrostu. Sztandarowym przykładem mnożenia zysków jest Amozon.com.

Według prognoz firmy audytorskiej Comparisun właściciel giganta wirtualnego handlu Amazon.com może spać spokojnie. Pomimo, a właściwie z powodu zarazy. W 2026 r. majątek Jeffa Bezosa przekroczy bilion dolarów.

Założyciel i dyrektor wykonawczy Amazona już dziś jest najbogatszym człowiekiem świata. Zgodnie z danymi magazynu „Fobes” Bezos od trzech lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najzamożniejszych osób na świecie. Jego majątek jest obecnie szacowany na 113 mld dol. Na pozycję nie wpłynęły straty poniesione w wyniku niedawnego rozwodu, który kosztował Bezosa 18 mld dol.

Niemniej jednak prognozy majątkowe założyciela Amazon są niezwykle optymistyczne. Wg Comparisun od początku 2020 r. cena akcji e-giganta wzrosła o 15 proc. Tendencji nie przerwała epidemia.

Branżowy portal MarketWatch przeanalizował rynkową wartość 25 najdroższych spółek odnotowanych na indeksach nowojorskiej giełdy. Na tej podstawie analitycy giełdowi opracowali prognozę majątkową właścicieli spółek, zakładając tempo wzrostu zysków z ostatniego pięciolecia.

Zwycięzcą wyścigu o miano najbogatszego człowieka Ziemi okazał się Jeff Bezos. Jego majątek przekroczy wartość biliona dolarów w 2026 r.
Tuż za nim uplasował się właściciel chińskiego koncernu budowlanego Evergrande Group. Hui Ka Yan dogoni Bezosa w 2027 r.

Trzecie miejsce na podium zajął Jack Ma. Założyciel Alibaba Group Holding Ltd. zrówna się majątkowo z pierwszą dwójką w 2030 r.

Jak podkreśla Comparisun, jeszcze 11 biznesmenów z indeksów nowojorskiej giełdy ma szansę przekroczenia bilionowego progu majątkowego do końca życia.

Należy do nich z pewnością założyciel Facebooka. Mark Zuckerberg będzie miał w 2036 r. 51 lat.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i