Waloryzacja rent i emerytur 2021 roku! Czy będzie rekordowa? Poznaj prognozy!

W reakcji na obawy seniorów o wysokość przyszłorocznych waloryzacji rent i emerytur, rząd uspokaja, że ich wypłaty nie są zagrożone.

Mimo osłabienia gospodarki w wyniku pandemii koronawirusowej, minimalna wysokość podwyżki wspomnianych świadczeń nie będzie niższe od tegorocznych 70 zł. a nie jest wykluczone, ze wzrośnie do 90 zł.

„Będziemy się starali, żeby najniższe emerytury, tak jak do tej pory, wzrastały. Szczególnie najbiedniejszym seniorom trzeba pomagać. W tym roku podnieśliśmy minimalną emeryturę do 1200 zł, a w przyszłym nie wykluczam i mam taką nadzieję, że będzie już 1300 zł” – mówił w rozmowie z „super Expressem” wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Według obecnych prognoz, w w 2021 r. będziemy mieli do czynienia z waloryzacją kwotowo-procentową, co oznacza, ze najniższe świadczenia zostaną podwyższone o konkretną kwotę a wyższe wzrosną procentowo.

Według przygotowanej przez „SE” tabeli, wszyscy, których świadczenia nie przekraczają 2200 zł brutto (1925 zł na rękę) otrzymają podwyżkę w kwocie 90 zł brutto (ok. 74 zł na rękę). Pozostałym seniorom świadczenia zostaną podniesione według wskaźnika waloryzacji, czyli o 2,9 proc.

Na wysokość waloryzacji będzie miała wpływ stopa inflacji a wielkość wskaźnika waloryzacji poznamy w lutym 2020 r.

Wtedy właśnie znane będą stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2020 r. Podwyżki rent i emerytur otrzymają również osoby będące na świadczeniach przedemerytalnych, kompensacyjnych i pomostówkach, wszyscy, którym świadczenia wypłaca ZUS i KRUS. Wyższe świadczenia otrzymają również byli funkcjonariusze służb mundurowych.

Za.se.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i