Odnaleziono w Niemczech portret matki Juliusza Słowackiego. Do 1939 r. obraz znajdował się w warszawskim Muzeum Narodowym

Do wybuchu wojny portret Solomei Bécu znajdował się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Odnaleziony został przez Macieja Radziwiłła, prezesa Fundacji Trzy Trąby.

– Nie wiemy w jaki sposób trafił on do Niemiec  Obraz ten z powodu tego, że widnieje w polskiej bazie nie mógłby zostać sprzedany w oficjalnym obiegu. Został zatem odkupiony od pośrednika przez Fundacje im. Feliksa hr. Sobańskiego oraz Fundację Trzy Trąby, za niewielką sumę, kilku tysięcy euro. Następnie obraz przywieziono do Polski, gdzie został poddany konserwacji – mówił „Rzeczpospolitej” Maciej Radziwiłł, prezes Fundacji Trzy Trąby, który odnalazł zaginione dzieło.

– Obraz przedstawia Salomeę Becu, matkę Juliusza Słowackiego. To ważna osoba nie tylko w jego życiu, ale także w twórczości tego wieszcza. Portret malował Franciszek Ksawery Lampi. Obraz został skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie w czasie II Wojny Światowej. Odnaleźliśmy go za granicą. Był dosyć zniszczony. Właśnie ukończona została konserwacja. Wstawiony został do oryginalnej ramy – opisuje Maciej Radziwiłł.

Obraz zostanie przekazany z powrotem do Muzeum Narodowego.

Źródło: Rzeczpospolita

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i