A jednak! Powstanie polski holding spożywczy, a wraz z nim państwowe sklepy

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, podczas VI Kongresu Rolników RP, mówił o powstającym holdingu spożywczym.

– Konsolidacja nastąpi w oparciu o działalność Krajowej Spółki Cukrowej – mówił wiceminister dodając, że zostanie ona rozbudowana o „kolejne obszary, w których działa”.

Soboń wskazał też, że KSC aktywna jest m.in. na rynkach skrobi ziemniaczanej, przetwórstwa zbożowego i przetwórstwa owoców i warzyw.

Wiceminister zapewnił, że niebawem zostaną podjęte działania dla zbadania możliwości wytypowanych 17 spółek, które będą konsolidowane z KSC. Procedura konsolidacyjna rozpoczęła się 25 lutego br. podpisaniem porozumienia o wyborze doradcy, którym 30 kwietnia został KPMG Advisory.

Właścicielem większości udziałów KSC jest Skarb Państwa. Plantatorzy buraka cukrowego i pracownicy posiadają ok. 20 proc. akcji. KSC stanowi 7 cukrowni i Zakład „Polskie Przetwory” (we Włocławku). Należą do niej też spółki zależne: Fabryka Cukierków „Pszczółka”, Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno”, KSC Bioenergetyka i cukrownia „Moldova Zahăr” w Cupcini w Republice Mołdawii.

Źródło:TVP.Info

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i