1,5 miliarda dolarów z Gazpromu dla PGNiG. Rosyjska spółka wykonała wyrok

W 2010 r., za rządów koalicji PO-PSL, Waldemar Pawlak, ówczesny wicepremier i minister gospodarki podpisał tzw. kotrakt jamalski – pakiet umów z Rosją, dotyczących dostaw gazu do Polski.

W 2014 r. strona Polska próbowała renegocjować określone w nim stawki cenowe. Rosjanie nie odpowiedzieli na polskie propozycje. W połowie 2015 r., sprawa trafiła do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. 30 marca br., PGNiG wygrało w arbitrażu wspomniany spór. Trybunał Arbitrażowy wydał wyrok, zmieniający cenę gazu w kontrakcie jamalskim na korzyść strony polskiej, wiążąc ją z rynkiem europejskim. Wskazał też, że ma ona dotyczyć wszystkich dostaw Gazpromu, zrealizowanych od daty złożenia przez PGNiG wniosku w sprawie renegocjacji kontraktu.

Polski koncern dokonał stosownych obliczeń, według których powinien odzyskać od rosyjskiego dostawcy ponad 6 mld. złotych nadpłaty. 15 czerwca br., PGNiG podpisało aneks do kontraktu jamalskiego, na mocy którego, Gazprom ma zwrócić należne spółce pieniądze, do dnia 1 lipca 2020 r. Agencja Reutera podała, że 1,5 mld. dolarów zostało właśnie przelane na konto PGNiG.

Komentując doniesienia, prezes PGNiG Jerzy Kwieciński napisał na Twitterze: „Wiemy, że nadpłacone przez nas pieniądze za gaz wyszły od Gazpromu czekamy na potwierdzenie, kiedy wpłyną na konto PGNiG. O czym poinformujemy niezwłocznie”. Część pozyskanych środków, spółka chce przeznaczyć na inwestycje w Odnawialne Źródła Energii.

Jednocześnie, według agencji informacyjnej ICIS, Gazprom potwierdził wcześniejsze swoje stanowisko, że będzie dążyć do podwyższenia ceny kontraktowej „za wolumeny sprzedawane polskiemu państwowemu dostawcy”.

Źródło:/TVP.Info/biznesalert.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i