Merkel: Niemcy dokończą Gazociąg Północny wbrew amerykańskim sankcjom

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że jej rząd udzieli wsparcia budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego transportującego rosyjski surowiec. Berlin dokończy inwestycję wbrew amerykańskim sankcjom nałożonym na firmy realizujące projekt.

Zanosi się na kolejną fazę eskalacji, w i tak nie najlepszych stosunkach niemiecko-amerykańskich. Jak poinformowała rosyjska agencja Interfax: „Angela Merkel oświadczyła, że projekt Nord Stream-2 powinien zostać dokończony, dodając: amerykańskie sankcje nie mają mocy prawnej”.

Niemiecka kanclerz wyjaśniła: – Uważamy, że eksterytorialne sankcje USA nie odpowiadają naszej interpretacji prawa i naszym oczekiwaniom. Trzeba przyznać, że utrudniły budowę gazociągu, ale naszym zdaniem trzeba dokończyć ten projekt. I w takim kierunku zmierzają nasze działania.

Interfax podkreśla, że Merkel po raz kolejny potwierdziła oficjalne stanowisko Berlina w sprawie Gazociągu Północnego. Obecna deklaracja kanclerz padła w Bundestagu, w ramach odpowiedzi na zapytania deputowanych.

Merkel powtórzyła znany argument: – NS-2 jest projektem czysto ekonomicznym, zawierającym jedynie element polityczny.

Jednocześnie poinformowała Bundestag o wysiłkach na rzecz przedłużenia tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

– Dołożyliśmy wszelkich starań, aby podpisać z Kijowem wieloletni kontrakt zapewniający tranzyt surowca przez ukraińskie terytorium – podkreśliła Merkel.

Tymczasem, jak informuje rosyjska agencja, w Kongresie USA pojawił się nowy projekt wzmacniający amerykańskie sankcje wobec gazociągu. Jest to wspólna inicjatywa, tak republikanów, jak i demokratów.

Treść inicjatywy ustawodawczej odpowiada wcześniejszym propozycjom senatora Teda Cruza. Wpływowy polityk republikański chce, aby kolejny pakiet „powstrzymał ostatecznie próby zakończenia inwestycji”.

W tym celu retorsje mają objąć wszelkie podmioty gospodarcze, w jakikolwiek sposób zaangażowane w budowę i potencjalną eksploatację drugiej nitki Gazociągu Północnego.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i