Dobra kondycja PGNiG! Pełna dywersyfikacja źródeł gazu coraz bliżej

W rozmowie z Teresą Wójcik z portalu BiznesAlert.pl prezes PGNiG Jerzy Kwieciński komentował ostatnie działania dotyczące spółki i poinformował o jej projektach na przyszłość.

W kontekście niedawnych wydarzeń wskazał prezes na setną dostawę LNG do Polski, która miała miejsce 3 lipca. Podkreślił, że w wyniku wszystkich stu dostaw trafiło do Polski łącznie ok. 11 mld m. sześć. gazu. Mówiąc o planach inwestycyjnych spółki, przypomniał prezes przelew z Gazpromu na kwotę 1,5 mld. dolarów.

Rosjanie zmuszeni zostali do tej wpłaty wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. PGNiG planuje spożytkować te pieniądze na realizację programu wodorowego, rozwoju OZE i przygotowań do wykorzystania biometanu. Kwieciński uważa, że w ciągu zaledwie kilku lat Polska może „w pełni zdywersyfikować źródła i kierunki pochodzenia gazu”.

W jego opinii, będzie to możliwe dzięki systematycznemu wzrostowi dostaw LNG i ukończeniu Baltic Pipe. Zapytany o wyniki spółki za 2019 r., poinformował, że przychody Grupy Kapitałowej PGNiG ze sprzedaży osiągnęły poziom 42 mld zł.

Dodał, że w minionym roku odnotowano kolejny spadek udziału gazu sprowadzanego ze wschodu. W 2016 r., wynosił on 87 proc, w 2019 już 60 proc. Wzrósł natomiast udział importu LNG: z 20 proc w 2018 r. do 23 proc w 2019 r. PGNiG gazu.

W pierwszym kwartale bieżącego roku wyniósł on niemal 0,7 mld m sześciennych gazu ziemnego. Głównym jego odbiorcą jest Ukraina, ale sprzedajemy go również do: Niemiec, Austrii i Belgii. PGNiG handluje też gazem w miejscu, gdzie go wydobywa, czyli m.in. w Pakistanie i Norwegii.

Źródło: BisnesAlert.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i