Amerykańscy naukowcy śledzą załogi rosyjskich okrętów podwodnych

Grupa naukowców z Uniwersytetu Missisipi odsłuchiwała rozmowy telefoniczne prowadzone w Europie Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Rosji. Dzięki satelitom telekomunikacyjnym Amerykanie zapoznali się z załogami rosyjskich atomowych okrętów podwodnych oraz personelem tajnych poligonów. Badania sfinansował Pentagon.

– Grupa naukowców z Uniwersytetu stanu Missisipi przez cały 2019 r. podsłuchiwała telefony komórkowe i satelitarne działające w rosyjskich bazach wojskowych – taką rewelację ujawnił „The Wall Street Journal”.

Pentagon potwierdził, że sponsorował badania. Celem operacji było przechwycenie rozmów prywatnych, które prowadzili rosyjscy żołnierze. Szczególnym zainteresowaniem Amerykanów cieszyła się wymiana informacji personelu tajnych poligonów, na których rosyjska armia testuje nowe technologie i rodzaje uzbrojenia.

Jak wyjaśnił „The Wall Street Journal”, naukowcy wykorzystali w nasłuchu mobilne aplikacje reklamowe. Na ich podstawie udało się lokalizować użytkowników sieci, a następnie przejmować kontrolę nad ich urządzeniami.

Największym zainteresowaniem Amerykanów cieszyła się baza Nionokse pod Siewierodwińskiem. Jest to poligon marynarki wojennej na Morzu Białym wykorzystywany do testowania najnowszego uzbrojenia, w tym broni hipersonicznej.

Jak przypomina amerykańska gazeta, w 2019 r. na poligonie doszło do tragicznego wypadku. Podczas prób rakiety manewrującej wybuchła atomowa jednostka napędowa pocisku. Zginęło pięciu naukowców z tajnego instytutu konstrukcyjnego.

W akwenie Morza Białego skandynawskie stacje meteorologiczne wykryły znacznie podwyższony poziom promieniowania radioaktywnego. Przebieg incydentu wskazywał, że zawiódł eksperymentalny silnik rakiety ukrytej pod krypt. Buriewiestnik.

„The Wall Street Journal” przypuszcza, że celem uniwersyteckich badań było uzyskanie informacji na temat rosyjskich technologii. Choć, jak zastrzega dziennik, amerykańskim naukowcom udało się zidentyfikować i podsłuchać szereg ważnych osobistości na Kremlu oraz w innych instytucjach rosyjskiej władzy.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i