Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego o polskiej strategii w walce z kryzysem: „Zostańcie na kursie!”

W rozmowie z red. Pawłem Żuchowskim na antenie RMF FM, Szefowa MFW Kristalina Georgiewa komentowała obecną sytuację gospodarczą na świecie.

Bułgarska ekonomistka, mówiąc o skutkach kryzysu i reakcjach na niego, wyraziła słowa uznania pod adresem polskiego rządu:

Zostańcie na kursie! Nie wycofujcie wsparcia zbyt wcześnie! Pomyślcie, co będzie dalej, jak możecie rozdysponować pomoc finansową, tak by była zastrzykiem energii dla polskiej gospodarki, zwiększając konkurencyjność.

Georgiewa wskazała przy tej okazji na prawidłową reakcje Polski na kryzys zarówno w kontekście decyzji ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa, jak przeciwdziałających zapaści gospodarczej.

Kristalina Georgiewa, ostrzegła, że kryzys jest bardzo poważny i długotrwały Według prognoz MFW, tegoroczny, globalny spadek PKB na osiągnie poziom 4,9%, co będzie najgorszym wynikiem od czasów kryzysu z lat 30-tych XX w.

To prawdziwy światowy kryzys! 95% świata skończy rok 2020 gorzej niż go zaczęli, z niższym dochodem na głowę mieszkańca – mówiła w RMF szefowa MFW.

Georgiewa wskazała, że w obliczu realnego zagrożenia drugą falą pandemii, najważniejszymi obszarami działania polskich władz winny być: służba zdrowia, konsekwentne, odpowiednie czasowo wspieranie biznesu i rodzin oraz przemyślane i celowe wykorzystanie środków unijnych: dla budowy konkurencyjności, przyspieszenia rozwoju i wzmocnienia polskiej gospodarki.

Źródło: RMF24.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i