Narodowy Bank Polski zarobił na złocie miliardy dolarów!

Wobec rekordowej ceny złota, podjęta przez NBP w latach 2018/19 decyzja NBP o inwestycji w ten właśnie kruszec okazała się genialną.

Nie są znane konkretne warunki, na jakich dokonywano zakupu. Według przyjętej średniej, obliczonej na podstawie najniższej i najwyższej ceny złota w miesiącu zakupu, skarbiec NBP uzupełniony został w podanym czasie 125,7 ton za łączną kwotę 5 397 mln dol. Oznacza to zysk księgowy w kwocie 3,2 mld dolarów.

W przeliczeniu na złotówki daje to kwotę 12,2 mld. Eksperci wskazują, że tegoroczne wypłaty tzw. „trzynastek” dla emerytów kosztował państwo 11,7 mld zł. brutto. W kategorii skali zarobku na inwestycji w złoto, Polska jest na trzecim miejscu w świecie.

Więcej od nas zyskały: Rosja – ok. 10 mld dol oraz Turcja – ok. 5,5 mld. dol. Za nami znalazły się m.in.: Chiny, Indie, Kazachstan i Węgry. Mimo wyprzedaży złota w latach 2002-2008, w czołówce europejskich jego posiadaczy, znajdują się Niemcy i Włochy.

Największe zasoby złota mają wciąż Amerykanie – 8133,5 tony, czyli 78,9 proc. rezerw walutowych. Polskie rezerwy wynoszą obecnie 229 ton, co daje nam 22 miejsce w świecie. Wyprzedza nas Austria – 230 ton a bezpośrednio za nami znajduje się Belgia – 228 ton.

Źródło: businessinsider.com.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i