Taka jest polska armia! Polski żołnierz wybrany najlepszym w NATO!

Plutonowy Paweł Galek jest żołnierzem Wojska Polskiego od lat 15. W tym czasie służył m.in. w Syrii i Afganistanie.

W 2018 r. znalazł się w strukturach NATO. Dziś jest podoficerem Sojuszniczego Komponentu Sił Rozpoznawczych z Powietrza (NATO Allied Ground Surveillance Force) w bazie Sigonella na Sycylii. Jednostka ta, stworzona przez Sojusznicze Dowództwo Sił Powietrznych NATO, wykorzystuje autonomiczne bezzałogowce o globalnym zasięgu – drony Global Hawk RQ-4D.

Wspomniane drony to maszyny o masie ok. 4 ton, przystosowane do 30 -to godzinnych lotów bez przerwy, na wysokości do 18 tys. metrów.

Plutonowy Galek jest pierwszym Polakiem, który pracuje przy obsłudze tych właśnie bezzałogowców. Odpowiada m.in. za odzyskiwanie utraconych lub uszkodzonych dronów oraz jego części.

W razie jakiejś awarii musimy od razu ruszyć po nasz sprzęt. Na pokładzie samolotów transportowych, np. C-17 lecimy w pobliże strąconego lub uszkodzonego bezzałogowca. Tam za pomocą specjalistycznego sprzętu: pojazdów ciężarowych, dźwigów czy ładowarek zabieramy drona – wyjaśnia plut. Galek.

Dowódca NATO i sił amerykańskich w Europie gen. Tod Wolters przyznał właśnie plut. Pawłowi Galkowi tytuł najlepszego podoficera młodszego NATO. Wyróżnienie otrzymał Polak m.in. za opracowanie instrukcji i programów dotyczącej crash recovery dla Global Hawk oraz aktywność na polu współpracy – w tym zakresie – ze służbami cywilnymi w Europie oraz wojskowymi (m.in. włoską Marynarką Wojenną, czy 7 Pułkiem Rozpoznawczym USA).

W bazie lotniczej Sigonella służą m.in. Amerykanie, Hiszpanie, Niemcy, Norwegowie, Duńczycy, Francuzi, Rumunii, Węgrzy i Polacy.

Źródło:polska-zbrojna.pl

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i