Senatorowie USA chcą zablokować niemiecki terminal morski Sassnitz

Republikańscy senatorowie chcą nałożyć sankcję na operatora terminalu morskiego w Sassnitz. Niemiecka firma jest podwykonawcą gazociągu Nord Stream-2.

Republikańscy senatorowie Ted Cruz, Tom Cotton i Ron Johnson wystosowali ostrzeżenie, którego adresatem jest firma Fahrhafen Sassnitz GmbH zarządzająca niemieckim portem Mukran.

Amerykańscy politycy chcą włączenia Fahrhafen Sassnitz GmbH na listę podmiotów gospodarczych objętych sankcjami USA za udział w budowie gazociągu Nord Stream-2. Na terenie terminalu morskiego Sassnitz konsorcjum inwestycyjne AG, czyli operator NS-2 magazynuje rury niezbędne do ułożenia gazociągu.

– Ostrzeżenie jest prawną informacją o ryzyku zastosowania sankcji wobec niemieckiej firmy, jej kierownictwa, a także dyrekcji, pracowników oraz akcjonariuszy portu Mukran – głosi oficjalny komunikat republikańskich senatorów.

– Potencjalnie sankcje mogą odciąć firmę FahrhafenSassnitz GmbH od USA zarówno pod względem finansowym i handlowym – wyjaśniają trzej republikanie.
Jak informuje Ted Cruz, drugim punktem uzasadniającym nałożenie sankcji na niemiecki podmiot jest „wsparcie logistyczne udzielane rosyjskim statkom Fortuna i Akademik Czerski, które mają podjąć układanie gazociągu na dnie Bałtyku”.
Media przypominają, że budowa NS-2 została przerwana w styczniu 2020 r. po nałożeniu przez Kongres i prezydenta USA pierwszej transzy sankcji. W wyniku amerykańskiej decyzji, z układania gazociągu wycofały się specjalistyczne jednostki morskie szwajcarskiego armatora.

Czym żyje Polska i Świat dowiesz się z najnowszej

Oglądaj BiznesInfo.tv

Inspirujące historie poznasz w i